Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kung-fu - desítka filmů pokračuje

Jako správný fanoušek kung-fu filmů se nechci zastavit jen u první desítky - viz můj minulý blog - ale pokračuji dál.

Předchozí blog - https://pachta.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=727625 

1. Do předchozí desítky se mi nedostal film Tygr a drak. Byla to asi chyba, ale volba je těžká. Tento snímek tchajwanského režiséra Ang Leeho dostal v roce 2001 Oskara (tehdy porazil Hřebejkův film „Musíme si pomáhat“). Akademie zvolila dobře. Tento film je vizuálně nádherný, melancholický, ukazuje císařskou Čínu před 400 lety, jak si jí asi trochu idealizujeme. Na diváka hodně zapůsobí “létání” bojovníků, což je ale ve wuxia filmech poměrně běžný jev (herec létá zavěšený na tenké gumě). Od „šaolinských filmů“ se liší tím, že referenci pro kung-fu zde netvoří klášter Šaolin, ale chrám Wu Tang, kde vznikly vnitřní styly, např. tchaj-ťi. Film doplnila povedená čínská hudba v tradičním stylu od Tan Duna.

2. Jsem fanoušek Quentina Tarantina, takže nemohu nezmínit Kill Bill 2. První díl ukazuje umění samurajského meče, takže do kung-fu filmů nám spíše pasuje dvojka, kde je nezapomenutelný mistr Pai Mei, kterého ztvárnil legendární hongkongský herec Gordon Liu (Hrál i v jedničce, víte koho? Napište do komentáře). Tarantino si v této postavě udělal z kung-fu filmů trochu legraci, autentičnost bojových stylů tam není, ale film velmi pobaví. Stejně si z celého filmu asi nejvíce pamatuji rozšlápnuté oko Elle.

3. Třetí místo si zaslouží dvojí zpracování problematiky kung-fuového odporu proti japonské okupaci Číny za 2. světové války. Nejprve to zuřivě Japoncům natře Bruce Lee (Pěst plná hněvu), zejména když vymlátí školu karate. V remaku s Jet Lim (Pěst legendy) najdeme trochu věrnější historické pozadí a podobně kvalitní boje. Tyto filmy mají pro Číňany podobný psychologický význam, jako v 80. letech pro Američany Rambo, který to těm Vietnamcům nakonec natřel.

4. Trilogie Kung-fu panda musí být hodně vysoko. Děti tyto animáky milují. Jsou vtipné, nápadité, čerpají hodně z čínských bojových umění včetně zvířecích stylů, ale i z různých legend a čínských reálií apod. Pochopitelně je to celé trochu prvoplánové a ploché. Skutečnost, že na třetím díle se podílela čínská produkce, ukazuje, jak moc Čína využívá bohatost své civilizace k šíření svého kulturního vlivu. Kung-fu panda tak zcela zapadá do čínské „panda diplomacie“, jejíž součástí je i česko-čínský dětský seriálek „Krtek a panda“. 

5. Když páté místo, tak film Pět zbraní od legendárního hongkongského studia Shaw Brothers (jejich logo: štít s písmeny SB zná každý nadšenec). Mistrně zamotaná kung-fu detektivka ve stylu Agathy Christie, kde nevíte, kdo je kdo a kdo koho zabil (nechybí ani taková specialita jako vražedná zbraň „nosní jehla“). Souboje jsou ve filmu kvalitní, s patřičnými doprovodnými zvuky, tajemnými zvířecími styly a je tam prý i kus hudby z filmu Monty Python a Svatý Grál (toho jsem si ale nevšiml).

6. Hudbou naváži - Shaolin Soccer - je to trochu blbina, ale pobaví (především děti). Spojení kung-fu kopů a fotbalu muselo někoho napadnout, ale udělat z takového motivu smysluplný film by bylo velmi těžké. Takže mi z toho opět utkvěla v hlavě jen ta melodie, na kterou cvičí můj velmistr Chiu Chi-ling sestavu Krocení tygra. A tento velmistr si zahrál asi jednu minutu v jiném podobném filmu - Kung-fu mela. Pro nadšence jako já není zbytí, prostě to hltám.

7. Ne všechny kung-fu filmy jsou trapné komedie, nebo filmy jen o boji. Velmistr od režiséra Wong Kar-waie (natočil např. takové speciality jako „2046“ či „In the mood for love“) je film pro náročného diváka, který nutně nemusí být fandou bojových filmů. Je to opět příběh mistra Ip Mana, ale tentokrát zpracovaný velmi poeticky, pomalu, se smyslem pro umělecký detail. Je zasazen do 30. let 20. století do jihočínského Fo Shanu („mekka“ bojových umění v Číně) a v hlavní roli si užijeme skvělého Tony Leunga.

8. Šťastná osmička (v Číně je šťastné číslo 8 nikoli 7)  bych dal filmu a seriálu, který do značné míry kung-fu zpropagoval na Západě. Filmová série se jmenuje se jednoduše - Kung-fu. Navazující seriál český divák zná pod názvem „Kung-fu - Legenda pokračuje“. Z celé série s Davidem Carradinem (hrál Billa v Kill Bill) se mi líbil jen film první o tom, jak americký šaolinský mnich prchá z Číny na tvrdý americký Divoký západ. Ale musím přiznat, že výraz kung-fu jsem poprvé slyšel asi právě díky zmíněnému seriálu, když ho u nás dávali v televizi.

9. Vtipné pokračování 36. komnaty Šaolinu se jmenuje Návrat do 36. komnaty. Opět se setkáváme s motivem boje proti zlým Mandžuům, kteří Čínu ovládli v 17. století. Historie byla poněkud složitější, ale pohádka si zaslouží jasné vymezení dobra a zla. Způsob, jakým se zde laik Chu Jen-chieh (Gordon Liu) naučí kung-fu je absurdní (buddhistický opat San Te mu nařídí stavět a bourat lešení), ale má své kouzlo a opravdovost. Práce posiluje svaly a v bojových uměních platí, že opakování několika pohybů do nekonečna je efektivnější než studium mnoha technik naráz. Tak tedy vzniklo „lešenářské kung-fu“. Dostáváme se zde mimoděk k pravému významu výrazu kung-fu. Ten totiž v čínštině znamená něco jako „důsledný trénink nějaké dovednosti“ (bojové umění se řekne wu-šu). Touto dovedností může být v zásadě cokoli (užitečného).

10. Tenkrát v Číně si zde zaslouží své místo na čestném chvostu. Tento film je o skutečném čínském hrdinovi bojových umění a zakladateli jižních stylů Wong Fei-hungovi. Popravdě řečeno, měl jsem problém film dokoukat do konce, a to i přesto, že hlavního hrdinu ztvárňuje skvělý Jet Li. Pro našinec je to film mírně zmatený až přiblblý, pokud jde o děj i vtipy. Ale bojové scény jsou dobré, historické pozadí ukazuje období ponížení Číny od západních velmocí a především - hudební motiv z filmu je ikonickou písní v kantonštině pro dnešní nadšence jižního stylu Hung Gar (často se používá pro podbarvení kung-fu vystoupení, závodů apod.).

Tato desítka byla asi už více pro fajnšmekry, ale snad jste si tam něco našli. Ve třetí desítce bych už musel jít do opravdových specialit (jako např. Legendární zbraně Číny), nebo úplného mainstreamu typu Matrix. To už bychom se dostali někam jinam. Bohužel výběr dobrých čistě žánrových kung-fu filmů není bezbřehý. Ale chystají se i nové. Walt Disney uvádí v létě do kin Mulan, což je remake původního filmu dle staré legendy. Asi to bude pěkné, nápad na program pro celou rodinu, až skončí karanténa.

Autor: Lukáš Pachta | středa 29.4.2020 13:45 | karma článku: 8,34 | přečteno: 567x
  • Další články autora

Lukáš Pachta

Čínská lidová republika na Tchaj-wanu?

V poslední době světové politiky a veřejnost straší představa, že by se Čína mohla zmocnit silou Tchaj-wanu, který považuje za svou provincii se separatistickou vládou.

12.5.2023 v 17:33 | Karma: 8,56 | Přečteno: 297x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Pachta

Maoismus: podceňovaný hybatel světových dějin i současné Číny (recenze)

Britská sinoložka, Julia Lowell, která píše o Číně i pro deník The Guardian, nám nabízí fascinující alternativní historii 20. století s velký významem pro pochopení současné Číny.

12.12.2022 v 15:09 | Karma: 8,28 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Lukáš Pachta

Dodatek ke knize Sofiin svět

Patřím mezi velké množství lidí, kteří mají velmi rádi knihu Sofiin svět norského autora Josteina Gaardera. Nedávno jsem začal tohoto průvodce pro děti dějinami filosofie předčítat své dceři, která se jmenuje také Sofie.

8.8.2022 v 12:28 | Karma: 7,06 | Přečteno: 204x | Diskuse| Poezie a próza

Lukáš Pachta

Mulan: Disney na horké čínské půdě

Čína je na vzestupu, ať se nám to líbí, či ne. Projevuje se to i v kinematografii. Čína už má na filmovém plátně své vesmírné zachránce lidstva (The Wandering Earth) i „Jamese Bonda“ (Wolf Warrior) ve službách komunistické strany.

15.10.2020 v 10:20 | Karma: 8,10 | Přečteno: 267x | Diskuse| Kultura

Lukáš Pachta

Čína je pro EU „systémovým rivalem“

Evropská unie se připravuje na to, že Čína pro ni nebude strategickým partnerem, ale systémovým rivalem.

21.9.2020 v 10:07 | Karma: 10,21 | Přečteno: 275x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb zápolí v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:13

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1013x
Politolog, specialista na mezinárodní politiku a Evropskou unii.

Studoval jsem na Institutu politických studií v Paříži a působil jsem mimo jiné jako výzkumník v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM či poradce europoslankyně Jany Hybáškové. Nyní pracuji v Evropském parlamentu. Zabývám se historií a mezinárodní politikou, evropskou integrací, současnou Čínou a Tchaj-wanem.

Kontakt: lukas.pachta@ep.europa.eu

 

Seznam rubrik